Navigation | Komunita Linkuj.cz a Digg.com - jaké jsou rozdíly? |

Komunita Linkuj.cz a Digg.com - jaké jsou rozdíly?


Linkuj.cz vs Digg.com

Tahounem úspěšných sociálních služeb na poli agregátorů zpráv a zajímavých věcí na internetu je bezesporu americký Digg.com (zakladatel Kevin Rose a další). Po uvolnění open source software Pligg, který umožňuje založení vlastního agregátoru s podobnými funkcemi jako má Digg, vznikly stovky Digg klonů. Mluvilo se o revoluci ve sdělování informací přes internet. Nyní mohl vzniknout pro každou oblast samostatný agregátor zpráv – záložkovací systém. Astronomie, finance, ženská témata apod. A tak se také dělo, po stovkách. Zároveň vznikaly i lokalizované služby. V Česku jich vzniklo hned několik, nejvýznamnější je však Linkuj.cz (není Pligg), které vlastní Martin Snopek.

Komunita Diggu i Linkuj je velmi specifická a vyznačuje se mnoha více či méně společnými znaky. Rád bych se v tomto krátkém článku podíval, v čem jsou rozdíly.

Komunita Digg.com:

Americký Digg kolem sebe koncentruje lidi, kteří jsou „postiženi“ slabostí pro Apple, Star-Wars a různé gadgety. Každý správný digger je guru. Z Metacafe má zhlédnutá všechna videa typu: Jak otevřít zámek pomocí kousku kartónu nebo zubního kartáčku, Jak si efektivně zavázat tkaničky u bot nebo Jak ze sebe jedním pohybem strhnout tričko. Umí pár efektivních triků (s kartami, mincemi) a ovládá levitaci. Snad každý digger je fanda do Apple (začalo to s iPod, pokračovalo iPhone). Úplně každý digger/guru sympatizuje s bojovníky Ninja a umí si za 5 sekund vyrobit ninja kuklu. Neexistuje digger, který by nevěděl, co znamená 09-f9–11–02–9d-74-e3–5b-d8–41–56-c5–63–56–88-c0. Politický postoj uživatelů Diggu je liberální a masově podporují Rona Paula jako kandidáta na amerického prezidenta.

Asi nejlépe filosofii Diggu vystihuje následující písnička (video se proslavilo a autorka dostala i nabídku od nahrávací společnosti).

Komunita Linkuj.cz:

Na rozdíl od Diggu jsou uživatelé Linkuj mladší. Na diggu je mnoho středoškoláků a vysokoškoláků. Linkuj.cz navštěvují i pozdější ročníky. Komunita linkerů z Linkuj má také svá zajímavá specifika. Politický postoj je pravicově střízlivý až patriotický. Správný linker nesnáší Santu Klause a cítil by uspokojení, kdyby se Ježíška podařilo exportovat za hranice. Proč by nemohly v Americe místo kamionů se Santou jezdit Fábie s Ježíškem a zlatým prasátkem?

Komunitu Linkuj nejlépe vystihuje dvojice NoiseBrothers, která se neohroženě vrhá mezi demonstranty či celebrity v převleku reportérů MTv. Pokaždé velmi úspěšně! Oblibu na Linkuj mají články od/o/proti Radku Hulánovi. Linker nemá rád státní aparát, používá FireFox nebo Operu, má rád Simpsony, pravděpodobně zná Futuramu a Červeného trpaslíka a miluje Českou sodu. Linker si rád poslechne záznamy z telefonátů s operátory a chtěl by někdy potkat Ing. Mgr. Kačenovou.

Uživatel Linkuj by chtěl, aby strejda Link přidal nové funkce (například „bury“ či hlasování pro komentáře) a konečně něco udělal s těmi kategoriemi.

Asi by se dalo pokračovat dál, já zde však zastavím.

Digg je starší služba s větším potenciálem uživatelů, než naše Linkuj. To však neznamená, že je Linkuj nějaký prcek. Stále získává na oblibě a musím říct, že v porovnání se záložkovacími službami u sousedů (a to nemyslím Slovensko) na tom vůbec není špatně. Potvrzuje to, že český trh a především internet je unikátní a hlásá: Co je naše to je nejlepší – my si vystačíme sami. :-)

Napsal Tweety 3. 1. 2008 do Projekty


jaká platforma je potreba pro vlastni linkovník?

Komentář od tomas — 3. 1. 2008 @ 22.00

Pligg potřebuje obligátně PHP / MySQL.

Komentář od Tweety — 3. 1. 2008 @ 22.35

Možná jsi ještě mohl dopsat, jaké jsou tam rozdíly v poctivosti uživatelů. Zatímco existuje X služeb, které Ti protlačí článek na titulku Diggu, což následně téměř strhne webserver, v případě Linkuj a českých linkovacích služeb o ničem takovém nevím. Ostatně není se co divit, na českých linkovacích službách se maximum hlasů pohybuje maximálně v pár desítkách.

Komentář od Maxiorel — 4. 1. 2008 @ 1.28

Linkuj.cz se v posledních měsících vyznačuje poměrně velkou bulvaritou linkovaných článků, samé srandičky a kravinky, málokdy něco opravdu seriózního. Poměrně dost to vypovídá o průměrném „linkerovi“, o kterých je zde řeč.

Komentář od shadow_hk — 4. 1. 2008 @ 9.14

Maxiorel: Nemyslím si, že by uživatelé Linkuj.cz byli nějak poctivější. Hlasování z různých účtů jedním člověkem pro svůj článek je celkem běžné.

Ze služeb, které nabízejí protlačení na titulku Diggu znám jenom Subvert and Profit o jiné nevím. O tom, jak na službě vydělat jsem psal dříve: http://www.se­oblog.cz/jak-vydelat-180-dolaru-za-hodinu/

Shadow_hk: Linkuj navštěvují mladší lidé taky proto, že je prostě mladší. Myslím, že časem se bude kvalita zvyšovat. Nebo je čas založit záložkovací službu, která bude zaměřena na serióznější témata? Nevím. Ale u Diggu bulvární články taky vedou.

Komentář od Tweety — 4. 1. 2008 @ 11.37

Komunita (aktivní) na linkuj je dost malá, taky to podle toho vypadá :) Na první stránce jsou linky s třiceti „zalinkováními“, mnohdy si říkám že má někdo snad třicet účtů. A moc bych se ani nedivil, myslím že návštěvnost to má solidní a jde spíš o přetáhnutí pasivních čtenářů. howgh :)

Komentář od marek — 5. 1. 2008 @ 0.31

zajímavé srovnání…také jsem psal o těch kategoriích, je to hodně špatný :-)

jinak díky za video :-) a za pligg jdu to zkusit co to je :-)

Komentář od kelen — 5. 1. 2008 @ 10.18

Ta specifikace českého linkera je dobrá s tou jsi mě fakt odrovnal… :-)

Komentář od mirecekp — 6. 1. 2008 @ 20.17

Marek: i tak mi přijde Linkuj jako velmi úspěšný startup. Nadkritický počet uživatelů už přesáhl, takže když se nic nepokazí, v budoucnu může hrát významnou roli.

Kelen: Pligg je fajn věc, ale pokud si ho člověk masivně nezcustomizuje, projekt na něm postavený nemá moc šancí na úspěch. Leda jako součást něčeho dalšího (fórum, redakční systém apod.). Doporučuji si vystavět vlastní záložkovací systém. Jednu fajnovou mám naprogramovanou v šuplíku.

Mirecekp: ;-)

Komentář od Tweety — 8. 1. 2008 @ 17.39

Dobrý článek. Díky

Komentář od Inizio — 29. 7. 2010 @ 11.42

„Marek: i tak mi přijde Linkuj jako velmi úspěšný startup. Nadkritický počet uživatelů už přesáhl, takže když se nic nepokazí, v budoucnu může hrát významnou roli.“

Po těch 3 letech je vidět, kam to dotáhli. Smetiště plné reklam ..

Komentář od Martin Pánek — 12. 9. 2011 @ 21.07

No vono hlavně už linkuj jaksi nebere další registrace…

Komentář od petr — 31. 10. 2011 @ 9.10

Myslím že pro české weby je vhodnější linkuj.cz

Komentář od Nicol — 21. 3. 2013 @ 9.42

Zanechte vzkaz